I samarbejde med Sorø Historiske Festival

Langbordsmiddag

Oplev en aften med samvær og fællesskab ved vores hyggelige langbordsmiddag på Kragerup Gods, hvor du kan blive klogere på godsets fortid og ejere over en lækker 2-retters middag.

I anledning af Sorø Historiske Festival med temaet “Godser og herregårde” inviterer vi jer til en uforglemmelig langbordsmiddag, der vækker fortidens magi til live. Oplev stemningen fra en svunden tid, hvor det fine herskab holdt storslåede middage på gårdspladsen.

Vi starter aften ud med en drink
Ved din ankomst vil du blive budt velkommen med et forfriskende glas på vores smukke gårdsplads. Nyd øjeblikket med dine nærmeste, mens vi indleder aftenen med et kærligt skål under den åbne himmel og i skønne omgivelser.

Nyd en middag inspireret af guldalderens gastronomi
Glæd dig til en udsøgt 3-retters menu på vores charmerende gårdsplads, som vil være elegant dekoreret med blomster, sølvtøj og stearinlys.

Mød Kragerup Gods’ jagtlejr, Poul Christiansen, der fortæller historien om herregården
Poul er jagtlejr på Kragerup Gods og er samtidig enorm historieinteresseret og en fantastisk formidler. For første gang nogensinde har Poul nedskrevet historien om herregården Kragerup og dets ejere og udgivet to-bindsværket ’Kragerup – et gods med historie’. I bogen og I hans fortællinger følger man gården og dens skiftende ejere fra en simpel bondegård, henover en herregård til det gods vi kender i dag. Det er en historie om kongernes magt og virke eller mangel på samme, den danske adels storhedstid og dens fald, om fæstebondens urimelige vilkår og hvordan og hvorfor samfundet har ændret sig til, det Danmark vi kender i dag.  Det er tydeligt at Poul Christiansen har erfaring som skribent, historiker og fortæller. Han har forstået at skrive historie på en saglig og fin måde. Han har mange sjove sidehistorier og forstår at fortælle dem på rette tid og sted, mens den store historie fortælles med kærlighed til godset og med respekt for historien.

Program

Kl. 18:30 Velkomstdrink i gårdspladsen
Kl. 19:00 2-retters middag ved langbord i gårdspladsen
Kl. 20:30 Kaffe, sødt og spændende fortællinger af Poul Christiansen om Kragerup og omkringliggende godser og herregårde i perioden 1684 – 1862

Praktisk info

Vores afbestillingspolitik er 7 dage forinden arrangementet.
Der tages ikke forbehold for spisepræferencer og allergier til vores årshjulsarrangementer, da menuen er fastsat på forhånd.

Dato:

ons 2. jul 2025

Tidspunkt:

18:00
21:30

Priser fra:

595 kr.

Giv os et kald, hvis du har spørgsmål til arrangementet: