Fars dag med bøf, bajer og brandgode fortællinger

Fars dag på Kragerup Gods

På Kragerup Gods elsker vi at hylde alle de fantastiske fædre! Derfor inviterer vi til en særlig oplevelse på fars dag torsdag den 5. juni. Tag din far, bedstefar eller svigersøn med til en stemningsfuld dag med ølsmagning, en spændende rundvisning, hvor I kommer tæt på landbruget, og en lækker 2-retters menu. En perfekt måde at fejre og forkæle ham på!

Vi fejrer fars dag

Fædre fortjener at blive fejret. De er vores faste holdepunkt, vores hjælpende hånd og dem, vi altid kan regne med. På Kragerup Gods hylder vi de mænd, der har viet sig til familielivet, arbejdet og fællesskabet – og vi gør det med en dag, der står i deres tegn.

Torsdag den 5. juni inviterer vi til en særlig oplevelse, hvor I kan komme helt tæt på landbruget, smage velbryggede øl og nyde en udsøgt 2-retters middag i de historiske rammer på Restaurant Blixen.

Rundvisning med godsforvalter Olav

Inden middagen tager vores dygtige godsforvalter, Olav, jer med bag kulisserne på Kragerup Gods’ landbrug. Olav har et hav af historier og erfaringer at dele, og han vil give jer et unikt indblik i vores bæredygtige landbrugsdrift. Hør om de moderne maskiner, se køernes græsningsarealer og få en fornemmelse af det daglige arbejde, der går forud for den gode mad, vi sætter på bordet. Det er en rundvisning, der kombinerer historiefortælling, håndværk og kærligheden til det gode landmandskab.

Efter middagen kan I blive hængende og nyde den lyse sommeraften på terrassen, hvor baren byder på kølige øl, velblandede cocktails og et nøje udvalgt vinkort.

Giv din far, farfar eller søn en dag, hvor han er i centrum. Lad ham mærke, hvor meget han betyder – og skab nye minder sammen på Kragerup Gods.

2-retters middag

Oksetatar serveret med en cremet purløgs mayonnaise, frisk peberrod, sprød kartoffel og frisk skarp karse

Rosa stegt okse fra Teres Major-udskæringen, ledsaget af grillet asparges, en trøffel bearnaise og lækre, ristede nye kartofler i brunet smør for den ultimative smagsoplevelse.

Program:
Kl. 16.00-17.00: Ølsmagning på terrassen – Kragerups ølekspert præsenterer udvalgte specialøl fra Krenkerup bryggeri.
Kl. 17.00-18.30: Rundvisning med godsforvalter Olav Ditlevsen – kom tæt på maskinerne, markerne og historien bag Kragerup Gods’ landbrug.
Kl. 18.30: 2-retters middag i Restaurant Blixen – en menu, der hylder de gode råvarer og den store smag.

Prisen for hele oplevelsen er 495 kr. pr. person.

Book jeres pladser nu – vi glæder os til at fejre fars dag med jer.

Program

Kl. 16.00-17.00: Ølsmagning på terrassen – Kragerups ølekspert præsenterer udvalgte specialøl fra Krenkerup bryggeri.
Kl. 17.00-18.30: Rundvisning med godsforvalter Olav Ditlevsen – kom tæt på maskinerne, markerne og historien bag Kragerup Gods’ landbrug.
Kl. 18.30: 2-retters middag i Restaurant Blixen – en menu, der hylder de gode råvarer og den store smag.

Praktisk info

Vores afbestillingspolitik er 7 dage forinden arrangementet.
Der tages ikke forbehold for spisepræferencer og allergier til vores årshjulsarrangementer, da menuen er fastsat på forhånd.

Dato:

tors 5. jun 2025

Tidspunkt:

16:00

Priser fra:

495 kr.

Giv os et kald, hvis du har spørgsmål til arrangementet: